SEO Nedir, Nasıl Yapılır? (12 Yıllık Tecrübe)

BURADASIN

Merhabalar değerli OnuncuTorun ziyaretçileri,

Bu yazımda sizlerle bir çok Webmaster‘ın ağzından duymuş olabileceğiniz “SEO” teriminin ne olduğunu paylaşacağım. Bu yazımda kısaca SEO Nedir, SEO Neden Yapılır ve SEO Nasıl Yapılır? sorularına cevap vereceğim.

1.) SEO Nedir ve Neden Yapılır?

SEO, Sakarya Eczacılar Odası’nın kısaltmasıdır. Desemde inanmayın 🙂 SEO, Search Engine Optimization yani Türkçesiyle “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Kaba tabirle özetlemek gerekirse Google’da aratılan kelimelerde üst sıralara çıkmak için yapılan tüm çalışmalara “SEO” adı verilir. Şu ana kadar bilinen SEO bilgilerinin çoğu -hatta hepsi- tamamen deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş ve kesinliği olmayan bilgilerdir. %100 SEO veya kesin SEO diye bir şey yoktur. Hiç bir SEO uzmanı size garanti veremez. Çünkü SEO dediğimiz olay aslında bir nevi Google algoritmasını çözmüş olmak demektir. Ve binlerce mühendisi olan Google’ın oluşturduğu algoritmayı hiç bir babayiğit kolay kolay çözemez 🙂 En azından Google buna izin vermez diyebiliriz. Çünkü birinin bu algoritmayı tam anlamıyla çözmesi Google’ın bitmesi demektir. Bu algoritmayı tamamen bilen biri istediği arama sonucunda istediği şeyleri rahatlıkla gösterebilir. Ayrıca Google algoritması gün geçtikçe sürekli güncellenmekte ve eskiden kullanılan SEO teknikleri işlevsiz kalmaktadır. Tüm bunların yanında Google her algoritma güncellemesinde Webmaster’lar ile çeşitli bilgileri paylaşmakta ve çoğu Webmaster deneme yanılma yöntemiyle çeşitli bilgilere sahip olmuş durumdadır. O yüzden kesin olarak bilinmesede sitemizde ne yaparsak Google’da üst sıralara çıkarız konusunda bazı yorumlarımız var. Gelin birazda onları inceleyelim.

2.) SEO Nasıl Yapılır?

Her bir web sitesi için SEO “Site içi (Onpage) SEO” ve “Site dışı (Offpage) SEO” olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO her sistemde farklı olarak yapılmaktadır. Örneğin WordPress, vBulletin, Opencart vb. sistemlerde farklılık göstermekte ve kullanılan eklentiler değişmektedir. Çeşitli sistemlerde site içi SEO yapımı hakkında makelelerim ileride devam edecek. Gelin biz biraz site dışı yani offpage SEO’yu inceleyelim. Site dışı SEO ise adı üstünde siteniz için dışarıdan yapılan SEO çalışmalarıdır. Bunlara backlink, tanıtım yazısı, reklam vb. almak örnek verilebilir. Son algoritma güncellemeleriyle backlinkler etkilerini oldukça yitirmiş ve tanıtım yazıları rövanşa geçmiştir. Bunların yanı sıra yine son güncellemelerle önem kazanan bir offpage örneği ise sosyal medya paylaşımıdır. Web sitenizdeki içerikleri olabildiğince çok sosyal medya sitesinde paylaşmaya önem gösterirseniz yine SEO yararına bir işlem yapmış olursunuz.

Son Söz

Anlattıklarımı ve 12 yıl boyunca açıp yönettiğim 1000’in üzerinde web sitesini baz alarak tecrübelerimi özetlemem gerekirse; kesin SEO kriteri diye bir şey olmadığı gibi sürekli geçerliliğini koruyacak SEO taktikleride yoktur. Ama yine tecrübelerimden yola çıkarak size vereceğim en büyük tavsiye ise Google’ın doğal siteleri sevdiğidir. Yani aslında Google sizin bir şekilde SEO yaptığınızı anlarsa maalesef üst sıralara çıkmanız oldukça zorlaşıyor. Google için yapmanız gereken tek şey doğal ve ziyaretçi dostu olarak hareket etmek.

SEO ile ilgili bu makaleminde burada sonuna geldim, umarım sizlere faydalı olabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


SEO Nedir, Nasıl Yapılır? (12 Yıllık Tecrübe) Etiketleri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX